Blog

IZRAEL DHE JORDANI – 7 Ditë me Avion & Guidë

IZRAEL DHE JORDANI – 7 Ditë me Avion & Guidë

IZRAEL DHE JORDANI

Çmimi

1.049 

Kohëzgjatja

Max Persona

99

Mosha minimale

-

Lloji i turit

Përshkrimi

IZRAEL DHE JORDANI

Programi

Dita e Parë:

Fluturimi nga Tirana për në Tel Aviv, nëpërmjet Athinës. Nisja nga Tirana 09.50. Mbërritja në Tel Aviv në 19.20.
Pritja në aeroportin Ben Gurion nga përfaqësuesit tanë. Udhëtimi për në Bethlehem. Akomodimi dhe darka në hotel në
Bethlehem.

Dita e Dytë:

Mëngjesi ne hotel. Vizitë e qytetit Bethlehem në pikat me interesante. Nisja për Jeruzalem. Do të fillojë vizita me
Muzeumin e Izraelit, ku është dhe libri i shenjtë që përmban Mbishkrime të Detit të Vdekur dhe modelin e lashtë të
Jeruzalemit. Aty afër gjendet Knesseti, kuvendi i Izraelit si dhe Menorah, siboli i lashtë izraelit. Do të vazhdojmë me ngjitjen
në Malin e Ullinjve për të shijuar pamjen spektakolare të qytetit të vjetër. Shëtitja vazhdon në Rrugën Dolorosa, kalohen
Stacionet e Kryqit në drejtim të Kishës së Sepulchre së Shenjtë, që përmban kalvarin dhe varrin e ringjalljes. Vizitë e Murit
Perëndimor, Vend i shenjtë për Izraelitët. Fjetja dhe darka në hotel në Bethlehem.

Dita e Tretë:

Mëngjesi në Hotel. Nisja për në Al-Maghtas, vendi ku u pagëzua Jezusi dhe pastaj do te shkojmë në parë për në
Xheriko, qyteti më i vjetër i botës. Pranë këtij qyeti ndodhet Mali i Tundimit, ku Jezusi është tunduar si dhe Manastriri që
gjendet aty afër. Nisja për në Eilat. Udhëtimi zgjat rreth 4-5 orë. Nfalesë e shkurtër gjatë udhëtimit në Detin e Vdekur për
shlodhje dhe plazh. Mbrritja në Eilat. Vizitë e qytetit bregdetar në Detin e Kuq. Ne mbrëmje vonë kalimi për në qyttetin fqinj,
Aqaba, në Jordani. Sistemimi dhe Darkë Fjetje në Hotel.

Dita e Katërt:

Mëngjesi në Hotel. Vizitë e shkurtër e qytetit. Nisja për në Petra. Udhëtimi zgjat rreth 2 orë. Mbrritja në Petra
dhe Vizitë e Qendrës Arkeologjike më të famshme në Rajon, Petras. Vizta zgjat rreth 4-5 orë. Vazhdimi udhëtimit për në
Amman, kryeqyteti Jordanisë. Udhëtimi zgjat rreth 4 orë pa ndalesa. Ndalesa të shkurtra për shlodhje dhe vizita në Mount
Nebo dhe Madaba. Mbrritja në Amman. Sistemimi dhe Darkë dhe Fjetje në Hotel.

Dita e Pestë:

Mëngjesi në Hotel. Vzitë e Monumenteve Kryesore të qytetit. Pasdite Nisja për në Izrael. Ndaalesë për një vizitë
në Beit Shan, një qytet i lashtë romak, ku janë restauruar shumë objekte të këtij qyteti, si rrugë, banjo publike, teatro. Vizita
përfundon në Tiberias ku vizitohet qyteti përgjatë detit te Galilesë. Sistemimi në Hotel në Nazaret ose Tiberias. Fjetja dhe
Darka në hotel.

Dita e Gjashtë:

Mëngjesi në Hotel. Shëtitje panoramike e Nazareth. Vizitë e Bazilikës së Annunciation. Vizitë e Guvës së
pagëzimit, ku engjëlli Gabriel ju shfaq Shën Mërisë. Shikohet Shtëpia e Shën Mërisë dhe e Jozefit. Udhëtohet për në Haifa,
qyteti i tretë në Izrael. Vizitohet Monumenti i Bahai dhe Kopshtet Persiane, ku nga duket dhe Mali i Karmel. Udhëtimi
vazhdon për në Tel-Aviv. Mbërritja në Tel Aviv. Vizitë në Neve Tzedek për të eksploruar lagjen moderne të qytetit të Tel
Avivit. Më pas vizitë në Jaffa, lagja e vjeter e qytetit Tel Aviv. Shëtitje në këmbë nëpër rrugicat dhe galerive te artit. Sistemimi
në Hotel. Fjetja dhe Darka në hotel në Netanya ose Tel Aviv.

Përfshihet në udhëtim

  • Bileta e avionit vajtje – ardhje.
  • Akomodimi në hotel te Kategorisë Turistike.
  • Mëngjeset dhe darkat për të gjithë ditët e qëndrimit.
  • Shëtitjet në Izrael Jordani (sipas programit)
  • Hyrja në Petra.
  • Shoqërues dhe guidë shqiptare, për të gjithë ditët e qëndrimit
  • Transfertat Aeroport – Hotel – Aeroport.

Nuk përfshihet:

  • Transfertat Aeroport – Hotel – Aeroport.
  • Hyrjet në monumente dhe muzeume.
  • Bakshishet për Shoferin e autobusit dhe Guidën.

Çmimet në bazë të ditëve

Ture të ngjashme

Rezervo

Ju lutemi, zgjidhni një datë

Login

Profesionalizmi i treguar ndër vite, na bën unik dhe të pakrahasueshëm në treg, çdoherë në hap me kohën duke i ofruar çdo klienti që zgjedh të udhetojë me ne: siguri, korrektësi dhe çmime ndër më të mirat në treg.

Adresa

Rruga “Frosina Plaku”
(Kompleksi Kontakt), Mbas Inxhinierisë së ndërtimit.

Kontakt

Email

Na ndiqni edhe në

💬 Përshëndetje! Si mund t'ju ndihmojmë?